توتون

دستگاه خشک کن تنباکو چیست ؟

توتون چیست؟

توتون گیاهی است با برگ های بزرگ که می تواند تا ارتفاع ۲ متر و یا حتی بیشتر رشد کند. این گیاه در مناطق گرمسیر رشد بهتری دارد اما در اقلیم های مختلف کشت می شود.

گیاه توتون حاوی پروتئین و مواد مفید بسیاری است اما چیزی که باعث شده تا این گیاه بسیار مورد توجه و استفاده قرار بگیرد و کشورهایی مانند چین، هند و آمریکا تجارت های بزرگی با استفاده از آن راه بیندازند درصد نیکوتین بالای موجود در آن است.

 

برگهای خشک شده توتون تنباکو نامیده می شوند. دود حاصل از سوختن تنباکو سبب جذب بیشتر نیکوتین در بدن می شود به همین دلیل در تولید سیگار، قلیان، پیپ و … از تنباکو استفاده می شود.

 

دستگاه های خشک کن تنباکو

جهت خشک کردن تنباکو از دستگاه های خشک کن تونلی و کابینی می توان استفاده کرد. این دو مدل دستگاه با توجه یه ظرفیت مورد نیاز برای تولید محصولات که می تواند انواع میوه، سبزی، گوشت و غیره باشد انتخاب می شود.

 

نکته بسیار مهم در خشک کردن تنباکو و توتون حفظ کیفیت محصول است. رنگ برگ های تنباکو نباید تیره شود. دستگاه های خشک کن شرکت آراد ماشین به دلیل کنترلر های هوشمند و امکان تنظیم دقیق رطوبت و دما این امکان را برای تولید کنندگان تنباکو فراهم آوردند تا محصولی با کیفیت تولید کنند.

دستگاه خشک کن تنباکو کابینی

دستگاه های خشک کن تنباکو کابینی برای مصارف خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی طراحی و ساخته شده اند. درون هر کابین دستگاه یک ترولی قرار دارد که سینی های حاوی میوه ها، سبزیجات، گوشت، برگ های توتون و… روی آن قرار داده می شود.

 

خشک کردن تنباکو با این دستگاه به راحتی قابل انجام است. دستگاه مجهز به یک کنترلر هوشمندی است که پس از قرار دادن برگ های توتون، درون دستگاه تنظیماتی مانند دمای مورد نیاز جهت خشک کردن و میزان رطوبت نهایی محصول توسط اپراتور انجام می شود و پس از آن  کلیه مراحل خشک شدن به صورت خودکار انجام شود.

 

با توجه به اینکه استفاده از چه سوختی برایتان به صرفه تر است دستگاه خشک کن به صورت برقی گازی و … ساخته می شود. در بیشتر مناطق ایران استفاده از دستگاه خشک کن گازی صرفه اقتصای بیشتری دارد.

دستگاه خشک کن تنباکو تونلی

دستگاه های خشک کن تنباکو تونلی دارای نوار نقاله ای است که با قرار گرفتن محصول روی به سمت تونلی که هوای گرم در آن جریان دارد حرکت می کند. هوای گرم سبب خروج رطوبت از برگهای تنباکو شده و رطوبت حاصل از آن توسط فن هایی از دستگاه خارج می شود. این کار تو زمانی ادامه می یابد که محصول کاملا به رطوبت مورد برسد و از سمت دیگر دستگاه خارج شود. به این ترتیب یه خط پیوسته یا کانتینیوس برای تولید تنباکو خواهید داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *